Ukrayna’da Üniversite Sistemi

Ukrayna’da Üniversite Sistemi

Ukrayna’da Üniversite Sistemi

 

Ukrayna’da yaklaşık 400 üniversite vardır. Yabancı öğrenciler öncelikle bir dil kursuna katılmak ve eğitim alacakları dilleri yani ukraynaca ve rusçayı öğrenmek zorundadırlar.

 

Ülkemizde de olduğu gibi tıp fakülteleri 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri ise 5’er yıllık eğitim süresince öğrenim alırlar. Bunlar dışında hukuk, mühendislik, mimarlık gibi bölümlerde eğitim süresi dört yıldır.

 

Lise ve ya meslek lisesi mezunu, ukraynada üniversite eğitimi almak isteyen bütün gençlerin katıla-bileceği, ÖSS şartı aranmayan kurumlardır bu üniversiteler. Herhangi bir Avrupa üniversitesinde ki eğitim maliyetinden daha ucuza eğitim alınabilecek kurumlardır. Üstelik Türkiye’deki bazı üniversitelerde bile okumaktan daha ucuzdur Ukrayna’da eğitim almak.

 

Türkiye’deki üniversitelerin bire bir karşılıkları bulunan üniversitelerde resmi eğitim dili Ukraynaca, Rusça ve İngilizcedir. Ağırlıklı olarak da Rusça dili tercih edilmektedir.

 

Fiyatlar

 

Üniversite eğitimi fiyatları Ukrayna’da oldukça uygundur. Tercih edilen bölüme göre fiyatlar değişmekle birlikte yıllık 1.500 USD’dan başlamaktadır. Bu fiyatlar seçilen bölüm ve dile göre değişiklik de göstermektedir. Ayrıca Ukrayna üniversiteleri arasında da fyat farkları söz konusu ola-bilmektedir.

 

Okul harcı dışında eğitim masrafı olarak düşünülebilecek bir diğer kalem ise, öğrencinin beslenme, konaklama ve ulaşım gibi harcamalarıdır. Bu konuda da aylık olarak 250 USD gibi bir harcama yeterli olmaktadır. Ancak bu fiyat, seçilen odada kalacak olan öğrenci sayısına, öğrencinin beslenme konusundaki seçiciliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Denklik

 

Ukrayna üniversiteleri diplomaları, Lizbon Antlaşması gereği tüm Avrupa Biriliği ülkelerinde geçerlidir. Türkiye’de ise çoğunlukla alınan diplomalar geçerlidir. Ancak YÖK’ün denklik vermediği bölümler de bulunmaktadır. YÖK’ün denklik verdiği bölümler, Ukraynada üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin mutlaka araştırması gereken bir konudur. Denklik başvuruları mutlaka yazılı olarak yapılmalıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir