Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama direnci, bir binanın yapıtaşı olmalıdır ve tüm insan yaşamı olan yerlerde kuvvetli bir topraklama ölçümü yapılmalıdır. Bir cihazın uzun ömürlü kullanılabilmesi için o alanda yine topraklama olmalıdır. Topraklama işlemi insanların pek ilgilenmediği ve ne derece sonuçlar ortaya çıkardığı bilinmeyen bir durumdur. Ancak topraklama, elektrik akımının geçtiği en sağlam bölgedir. Eğer topraklama olayı yaşadığımız alanlarda olmazsa çok büyük riskler ortaya çıkabilir. Topraklama ölçümü, meger denilen toprak direnci ölçüm cihazı ile ölçülmektedir.

Temel Topraklama İşlevi

Temel topraklama yapımı, güçlü topraklama olayı için potansiyel sağlamaktadır. Temelden topraklama yapımı ise topraklamayı sağlayan betonun içerisine saklanarak, toprak ile derinden temas içerisinde bulunması sağlanarak yapılmaktadır.  Temel topraklama olayı birçok konuda güçlü kalmayı sağlayan tek topraklama yöntemidir. Kuvvetli elektrik akımı tesislerinde ve yıldırımdan kaçınma topraklama ölçümü için de son derece uygundur. Temel topraklama, elektrik tesisinin ana bölümüdür aynı zamanda da yapı bağlantı kutusunun arkasında bulunmaktadır.

 Topraklama Direnci

Toprak direnci, toprak bulunan bir yerde elektrik akımının ilerlediği anda içerisine girdiği tepkidir. Toprak direnci toprak ölçümü aleti olan meger test cihazı ile ölçülebilir. Toprak akımının iletkenlerinin yalıtım sistemi ise izolasyon test cihazı ile ölçülmektedir. Elektrik akımı için yeterli alan bulunuyorsa, direnç düşük olup toprak aktif bir iletken haline gelebilir. Bu nedenle tüm iletkenler ve toprak arasında toprak direnci olmalıdır.  

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir