Sun Solaris Nedir? Sun Solaris İşletim Sistemi ve Sun Solaris İndi

Sun Solaris Nedir? Sun Solaris İşletim Sistemi ve Sun Solaris İndi

Sun Solaris, 1993 yılında Sun Company tarafından yayınlanan Unix türevi bir işletim sistemidir. Solaris veya SunOS olarak da adlandırılan işletim sistemi 2010 yılında Oracle firması tarafından satın alınmış ve son olarak adı Oracle Solaris şeklinde güncellenmiştir.

Sun Solaris İşletim Sistemi

Orijinal adıyla Sun Solaris olarak ilk defa 1993 yılında yayınlanan işletim sistemi Openlook adı verilen kullanıcı arayüzüyle birlikte sunulmuştur. 2005 Yılına kadar geliştirilmesi devam edilen işletim sisteminin bu sene içerisinde yapısı değiştirilmiş ve kodları CDDL lisansı altında yayınlanmıştır. Kodların yayınlanmasından sonra işletim sisteminin adı da OpenSolaris olarak değiştirilmiştir.

Bir süre OpenSolaris olarak kullanılan işletim sistemi nihai aşamasındaysa (2010) Oracle firmasına satılmıştır. Oracle işletim sistemini kişiselleştirmeye adından başlamış ve OS’in adını Oracle Solaris olarak değiştirmiş, OpenSolaris’i sonlandırmıştır.

Sun Solaris İndir

Sun Solaris, yani bugünkü adıyla Oracle Solaris’i Oracle’ın resmi web sitesi üzerinden indirebilmek mümkündür. Oracle USB/CD veya DVD için ISO dosyalarını sunarken ayrıca sanallaştırma yazılımları üzerinde de Oracle Solaris’in denenebilmesi farklı uzantılarda kurulum dosyası sunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir