Sony Xperia Z2 İncelemesi

Sony Xperia Z2 İncelemesi

Sony suya ve toza dayanıklı amiral gemisi modelleriyle piyasada ilgi çekmeyi başarıyor. Geçen yılın modelleri Xperia Z ve Z1’i, geçtiğimiz şubat ayında duyurulan Xperia Z2 takip etti. Yaza girilirken Türkiye’de de piyasaya sunulan Sony Xperia Z2 seleflerine göre daha iyi bir ekran, daha hızlı işlemci ve hafif rötuşlardan geçen bir gövdeyle geliyor. Sony’nin bu son gözde Android telefonuyla ilgili detaylar için yazının devamına bekliyoruz.

Xperia Z2 resmiyet kazandığında diğer herkes gibi bizi de ekran heyecanlandırmıştı. Xperia Z1’in 5 inç ekranı yerine 5.2 inç köşeden köşeye uzunluğa sahip bir ekran tercih eden Sony, ayrıca ekran teknolojisinde de önemli bir değişiklik yapmış, TFT yerine IPS LCD teknolojisini tercih etmişti. Geçmişin Xperia Z ve Z1 modellerinin en büyük olumsuzlukları arasında ekranları yer alıyordu. Her ne kadar Full HD çözünürlüğe, Triluminos ve X-Reality gibi görüntü iyileştirici teknolojilere sahip olsalar da, bu telefonların ekranları düşük görüş açıları ve parlaklıklarıyla istenen görsel deneyimi sunmakta pek başarılı olamıyordu.

 

IPS LCD ekran ile Sony Xperia Z2 geçmişin görüş açısı problemini çözüyor. Live Color LED ekran ile Sony görsel açıdan önemli iyileşmeler kaydediyor. Renk doğruluğu ve canlılığı üst düzeydeyken kontrast da bir hayli yeterli, bu sayede siyahlar gerçek anlamda siyah görünüyor. Görüş açıları bakımından da Xperia Z2’nin ekranı önemli aşama kaydediyor, ancak piyasadaki rakiplerine göre biraz geride kaldığını söylemek gerekiyor. Triluminos teknolojisi sayesinde Sony Xperia Z2’nin ekranı piyasadaki diğer hiçbir akıllı telefonda olmadığı kadar yüksek bir renk gamını destekliyor. Ancak bunun Xperia Z2’nin ekranını piyasadaki diğer rakiplerin ekranlarından çok da öne çıkarmadığını belirtmek gerekiyor.

 

Xperia Z2’nin ekranının olumsuzluklarından bir tanesi dış ortamda kullanmanın biraz zor olması. Çevresel ışık sensörü yardımıyla ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlandığında, ekranı seçmek çok kolay olmuyor. Parlaklığı en yüksek seviyeye çıkarmak ise bir seviyeye kadar yardımcı oluyor.

Görünüş açısından Sony Xperia Z2’nin selefi Z1’den çok farkı yok. 5.2 inç ekranı sayesinde Xperia Z2 biraz daha büyük görünüyor. Ayrıca ikinci bir ön hoparlörü bulunuyor. Ekran boyutunun artışı çerçevenin biraz daraltılmasıyla telafi ediliyor. Tek parça alüminyum gövdenin önüne ve arkasına yerleştirilen cam plakalar sayesinde Xperia Z2 bir hayli sağlam görünüyor. Üstteki 3.5 mm. kulaklık jakı açık dururken, kenarlara yerleştirilmiş microSD, microUSB ve microSIM yuvaları su geçirmez kapaklarla örtülüyor.

 

146.8 x 73.3 x 8.2 mm boyutları ve 163 gr. ağırlığıyla Sony Xperia Z2 ergonomi ve taşınabilirlik bakımından ortalarda geziniyor. Keskin hatları ve düz arka yüzeyi nedeniyle telefonu elde tutmak HTC One (M8) veya LG G3 gibi kavisli arka yüzeylere sahip telefonlar kadar rahat olmuyor. Sağ kenarda yer alan güç ve ses tuşlarının yerleşimi düzgün yapılmış, böylelikle onlara telefonu elde hareket ettirme ihtiyacı hissettirmeden erişmek mümkün oluyor.

 

Sony Xperia Z2 de Xperia Z1 gibi IP58 sertifikasına sahip. Böylelikle telefonun suya, toza ve batırmalara karşı dayanıklı olduğu resmileştiriliyor. Xperia Z2’yi 1.5 metre derinliğinde tatlı suda yarım saat boyunca sorun olmaksızın tutabilirsiniz. Deniz suyu veya havuz suyu gibi ortamlarda bu kadar uzun süre tutmak zararlı olabilir, ancak kısa süreli su altı çekimleri için Xperia Z2’yi kullanmak fazla sorun yaratmaz gibi görünüyor. Telefonun sağ kenarında yer alan çekim tuşu sayesinde su altındayken fotoğraf veya video çekim işlemi ekrana dokunmadan gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca suya dayanıklı gövdeyi hafifçe açılmış musluğun altına tutup yıkamak da sorun yaratmıyor. Tabii ki, cihazın bütün kapaklarının kapalı olması gerektiğini hatırlatırız.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir