Sony Xperia T3 İncelemesi

Sony Xperia T3 İncelemesi

Pazardan daha fazla pay elde etmek için çeşitlendirme yapmak şart.Android ekosistemindeki birçok oyuncu gibi Sony de böyle yapıyor ve bir yıl içinde farklı ekran boyutları ve teknik özelliklere sahip çeşitli akıllı telefonlar çıkarıyor. Xperia T3 de Sony’nin bu yıl ortalarında çıkardığı ve orta segmente hitap eden büyük ekranlı bir akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. Düzgün ve kullanışlı bir akıllı telefon arayan, ancak çok fazla açılmak, 2000 TL seviyelerine doğru gitmek istemeyenler için piyasada var olan seçeneklerden bir olan Sony Xperia T3 ile ilgili detayları incelememizde bulabilirsiniz.

Tasarım

Sony Xperia T3’ün tasarımı üst sınıf Android telefonlarını çok fazla aratmıyor. Belki Sony’nin en son modeli Xperia Z3 kadar çekici olduğu söylenemez, ancak Xperia T3’ün mat plastik ve sadece 7 mm. kalınlığa gövdesi bu telefonun gerçekten de çekici görünmesini sağlıyor. Cihazın metalik görünümlü kenar şeritleri sayesinde telefon normalde olduğundan biraz daha ince görülüyor. 150.7 x 77 x 7 mm.’lik boyutlara sahip olan Sony Xperia T3’ü tek elle rahat kullanmak biraz zor olabilir. 148 gr. ağırlık ise 5-5.5 inç arasında ekran büyüklüğüne sahip bir cihaz için normal sayılabilir.

Xperia T3’ün önünde, 5.3 inç ekranın etrafını çevreleyen çerçevenin çok dar olduğu söylenemez. Bu durum telefonun yüzey alanının biraz daha artmasına ve dolayısıyla tek elle kullanımın biraz daha zorlaşmasına neden oluyor. Neyse ki, sadece 7 mm.’lik kalınlığa sahip profil, bu büyük yüzey alanının olumsuz etkilerini biraz olsun götürüyor, telefonun kontrolü ve cepte taşınması, normalde olması gerektiğinden biraz daha kolay hâle geliyor. Yani geniş yüzey alanı olumsuzluk, ancak ince profil sayesinde bu olumsuzluğun etkileri biraz olsun azaltılmış oluyor.

Önde yer alan 5.3 inç ekranın altında kalan bölümde herhangi bir buton yok, navigasyon işlevleri ekran üstünden, sanal kontroller yardımıyla gerçekleştiriliyor. Bu noktada Sony’nin bu alanı biraz daha küçültebileceğini düşünebilirsiniz, ancak Sony içte yer alması gereken bazı bileşenler nedeniyle bunu gerçekleştirememiş olmalı. Ekranın üstünde yer alan Sony logosu telefonun ihtişamını biraz daha artırıyor, onun bir Sony ürünü olduğunun altını belirgin şekilde çiziyor. Sony logosunun solunda sensör, sağında ise 1.1 megapiksel kamera bulunuyor. En üstte de ahize hoparlörünü görüyoruz. Ahize hoparlörünün içine yerleştirilmiş LED lamba da cihaz şarj edilirken veya bir bildirim geldiğinde yanarak size telefonun durumunu haber veriyor.

Sony Xperia T3’ün arkası mat plastikle kaplı. Bu plastik yüzey yumuşaklık hissi vermekle bile yüzeyinde hafif de olsa pürüzlülük ve sürtünme hissediliyor. Bu arka yüz parmak izlerini pek tutmuyor, ancak cebinizdeki anahtar veya benzeri cisimlerin yol açabileceği çizilmeleri hafif de olsa gösteriyor. Arkadan bakıldığında sol üst köşede 8 megapiksel kamera, hemen altında LED flaş, onun altında da ikinci mikrofon bulunuyor. NFC alanı biraz aşağıda, yatay eksende ortalanmış şekilde yer alırken, NFC işaretiyle aynı dikey eksende, biraz aşağı doğru da Sony logosunu, kabartma yapılmış şekilde görüyoruz. Daha aşağı doğru ilerlediğimizde Xperia logosu ve hoparlörü birbirine çok yakın şekilde yerleştirilmiş hâlde buluyoruz.

Xperia T3’ün sağ kenarında yukarıdan aşağı doğru sıralananlara baktığımızda ilk önce bir kapak arkasına gizlenmiş microSD ve micro SIM kart yuvalarını görüyoruz. Küçük ve metalden yapılmış, bir Xperia simgesi hâline dönüşen güç butonu hemen hemen ortalanmış şekilde yerleştirilmiş. Bunun hemen altında kısa olduğu için biraz zor kullanılan ses tuşu bulunuyor. Bu arada Sony Xperia T3’e de özel bir kamera tuşu ekleyerek kullanıcılarını memnun ediyor. Karşı tarafa geçtiğimizde sadece microUSB portunun bulunduğu görülüyor. Üst kenarda 3.5 mm. kulaklık jakı, alt kenarda ise ana mikrofon ve bilek kayışı bağlamayı sağlayan bir delik bulunuyor.

Elimizde Sony Xperia T3’ün siyah renkli versiyonu var, ancak bunun dışında Xperia T3’ün beyaz ve mor renkli versiyonları da bulunuyor.

Donanım ve Performans

Sony Xperia T3’ün 5.3 inç ekranı 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip. Daha yüksek çözünürlüklü ekranların var olduğu bu ortamda 720p ekran görmek burun kıvırmanıza neden olabilir, ancak hemen kesin yargıya varmayın. 277 ppi piksel yoğunluklu ekranın sunduğu görsel kalite hiç de fena değil. Pikselleri zar zor farkediyorsunuz, yazıların ve grafiklerin keskinliği de iyi seviyede. Böylelikle web sitelerini görüntülemek, fotoğraflara bakmak veya film izlemek keyfe dönüşüyor. 5.3 inç’lik büyüklük de yeterli görüntüleme alanının bulunduğu anlamına geliyor.

IPS LCD teknolojisinin kullanılmış olması da fazlasıyla memnun edici. Böylelikle geniş görüş açıları mümkün oluyor, telefon ekranına geniş açıdan baksanız bile ekranda neler olup bittiğini görmeniz mümkün oluyor. Sony’nin TV’lerinde gördüğümüz Triluminos teknolojisi sayesinde canlı ve parlak renkler elde edilirken, ekran parlaklığı da tatmin edici seviyede. Parlak ışık altında da yeterli bir görüş sağlıyor. Böylelikle dışarıda, güneşli havada e-postalarınızı kontrol etmek, haritaya bakmak veya fotoğraf çekmek gibi işlevler sırf ekran görünmüyor diye sekteye uğramayacak.

Sony Xperia T3’ün içine baktığımızda 1.4 GHz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 400 işlemci bulunduğunu görüyoruz. Adreno 305 GPU’yu da barındıran bu yongasete 1 GB RAM eşlik ediyor. 8 GB dahili hafızanın bulunduğu Sony Xperia T3’te daha fazla fotoğraf, video veya belge depolamak isterseniz, 32 GB’ye kadar kapasiteye sahip kartları destekleyen microSD kart yuvası işinizi görecektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir