Samsung Emojiler ile Dijitale Duygu Yüklüyor

Samsung Emojiler ile Dijitale Duygu Yüklüyor

 

Teknoloji, günümüzde iletişimi çok daha pratik hale getirse de hâlâ birtakım sınırlamalar söz konusu. Ancak, son günlerde yeni bir dil, bu sınırları ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların, mesajlarına daha fazla duygu ve karakter katabilmek için kullandıkları emojiler, diğer bir deyişle renkliikonlar; milliyetleri, kültürleri ya da kullandıkları telefon işletim sistemi ne olursa olsun dünyanın her yerinde insanlar tarafından anlaşılabiliyor.

2010 itibarıyla kendi mobil cihazlarına özel olarak emojiler tasarlamaya başlayan Samsung, gerçekleştirdiği son inovasyonlarda özellikle müşterilerin değişen iletişim alışkanlıklarını cihazlarına yansıtmaya odaklandı. Geçtiğimiz Ağustos ayında pazara sunulan Galaxy S6 edge+; kişilere emoji göndererek veya bu kişileri dürterek onlarla çeşitli şekillerde iletişim kurabilmelerini sağlayan gelişmiş “Edge Kişileri” özelliğini tüketicilerle tanıştırdı. Aynı şekilde Gear S2 akıllı saat de tüketicilere mesajları emojiyle yanıtlama seçeneği sunuyor.

2015 Yılının Sözcüğü: Emoji 

Neredeyse, akla gelebilecek her ruh halini, ürünü ya da aktiviteyi temsil eden bir emoji mevcut, fakat sadece sevimli birer karakter olmanın ötesine giderek genişleyen bu ideogramlar (anlam ifade eden işaretler), hem dil hem jenerasyon engellerini aşarak tüm dünyada en çok kullanılan iletişim biçimi haline geldi.

15-12/25/gear-s2.jpg

Yüz yüze iletişimde kullandığımız yüz ifadeleri ve beden dilini online olarak canlandıran emojiler, giderek görsele dayalı ve duyguları daha net anlatır hale gelen dijital dünyada, insanların iletişim biçimini hızla değiştiriyor. Emojilerin etkisi o kadar genişledi ki, ‘Emoji’; Oxford Sözlükleritarafından “2015 Yılının Sözcüğü” seçildi.  

Peki, Samsung’un emojilerini diğerlerinden farklı kılan ne?

Samsung cihazlarına eğlence anlayışı katmak için emojilerin gerçeğe yakın tasarlanmasına büyük önem verdiklerini belirten UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımcısı Erin Jung; “Bunu gerçekleştirmemizin bir yolu da detayların gücünü arttırmaktan geçiyor. Gülen yüz ifadesinde gözlerin daha büyük olması, endişeli yüz ifadesinin büyük ter damlalarıyla tasarlanması gibi…”

Samsung’un bu yüz ifadeleri, şirketin tasarımlarının vazgeçilmez bir unsuru olarak ulusal sınırların ötesine geçiyor. Emojilerin, Samsung’a özgü bir stilsunduklarında dahi, dünyadaki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı tarafından anlaşılabilen görseller olması gerekiyor. Birçok emojinin her zaman aynı şekilde yorumlanmadığı düşünülürse, bu hayli zorlu bir iş.

 

Herkese hitap ediyor

Samsung’un UX tasarım ekibi, sayısı 1.200’ü aşan emoji takımını sürekli olarak geliştirmek için durmaksızın çalışıyor. Bir yandan ücretli ya daücretsiz uygulamalar da kullanıcıların dikkatini çekerken sınırlı bir emojiseçkisi sunuyor; Samsung’un bütünüyle kendisi tarafından tasarlanan emoji takımına, kullanıcılar direkt olarak cihaz klavyesi ya da uygulamalarından erişebiliyor.

Dünyanın her yerinde aynı şekilde ifade edilen evrensel jestlerin ve bedendilinin ikonlarla ifade edilmesini sağlayan emojiler, özellikle son yıllarda tasarlanan hareketli ikonlarla, mesajın yazılı ifadeden çok daha net ve sempatik bir şekilde iletilmesine olanak tanıyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir