Polonya’da Eğitimin Avantajları

Polonya’da Eğitimin Avantajları

Polonya’da Eğitimin Avantajları

Türkiye’de üniversite sınavı olgusu, öğrenciler için büyük bir derttir. Strestir, yıllar boyu süren hazırlıklardır, bir yarıştır, korku ve gerginliktir. Neredeyse gençlerin kaderini belirleyen bir durumdur. Oysa olanağınız varsa Polonya’da üniversite okumak keyiflidir. İstediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Herhangi bir lise mezunu olmanız yeterlidir. Türkiye’de üniversite sınavını kazanıp bir okula yerleşmiş olma şartı aranmaz. Ne okumak istiyorsanız, hayalinizdeki meslek ne ise Polonya üniversitelerinde gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’de lisede sözel bölüm okusanız bile Polonya’da, tıp veya mühendislik bölümüne kayıt yaptırabilirsiniz. Meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu da olsanız Polonya’da istediğiniz bölümü tercih etme şansına sahipsiniz.

Üniversiteler Kaliteli Eğitim Verir

Polonya üniversiteleri dünyaca kabul gören disiplinli okullardır. İki üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde yer almaktadır. Polonya, en uygun maliyetli ve en kaliteli yurtdışı üniversite eğitimi veren ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa ülkeleri içinde Polonyada üniversite fiyatları açısından oldukça iyi bir seçenektir. Türkiye’deki maliyetlerle Polonya’da okuyarak, Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak güzel bir şanstır. Üstelik medeni bir ülkede, ekonomik şartlarda yaşamak, schengen vizesi sayesinde Avrupa’da serbestçe dolaşmak, bir yandan eğitim görüp bir yandan kültürel birikiminize katkılar sağlamak sizi mutlu edecektir.

Polonya’da Eğitim Seviyesi

Eğitime çok önem veren, okul sayısı fazla, eğitim sistemi disiplinli bir ülkedir Polonya. Eğitim alanında pek çok Avrupa ülkesinden daha ileri düzeyde olup, ülkede yüksek eğitim almayan, ikinci bir dil konuşmayan kişi sayısı çok azdır. Şu anda 2 milyon öğrenci Polonyada eğitim almakta, üniversite okumaktadır. Ülkede özel ve devlet okulu olarak yaklaşık 500 üniversite bulunmaktadır. Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği mevcuttur. Polonya üniversitelerinden mezun olanların diplomalarının, ülkemizde geçerliği vardır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir