OpenOffice Nedir? OpenOffice Kullanımı ve OpenOffice İndir

OpenOffice Nedir? OpenOffice Kullanımı ve OpenOffice İndir

OpenOffice ve bazen kısaca OO olarak adlandırdığımız Openoffice veya Openoffice.org tamamen açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş ücretsiz bir ofis yazılımıdır. OpenOffice piyasada yer alan tüm gelişmiş işletim sistemlerine uyum sağlayan ücretsiz bir alternatif olması nedeniyle en çok kullanılan ofis yazılımlarından da biridir.  Aralarında Windows’un da olduğu Mac OS ve Linux gibi daha birçok farklı platformu destekleyen Open Office Microsoft Office’in piyasa üzerindeki en güçlü ve ücretsiz alternatifidir. İçerisinde MS dosya formatını da barındıran OpenOffice’de oluşturduğunuz dokümanları ekstradan bir eklentiye gerek duymaksızın Microsoft Office dosya formatlarında kaydederek tüm bilgisayarlardan açılmasını sağlayabilir ve olası uyumsuzluk sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

OpenOffice Kullanımı

Eğer daha önceden Microsoft Office veya benzeri herhangi bir ofis yazılımı kullandıysanız OpenOffice’i kullanmak sizin için hiçte zor olmayacaktır. Tasarım, fonksiyon ve işlemler açısından Microsoft Office’e birebir benzerlik gösteren OpenOffice sadece biraz daha sade ve gösterişten uzak bir arayüze sahiptir.

OpenOffice ailesi içerisindeki yazılımlar şunlardır;

Base: Kullanıcıların kolaylıkla veri tabanları oluşturabilmeleri, manipüle etmeleri ve düzenleme işlemleri gerçekleştirmeleri için kullanılan OpenOffice yazılımıdır.

Calc: Tıpkı Microsoft’un Ofis ailesindeki Excel’in fonksiyonlarında sahip olan bir tablo işlemcisi yazılmdır.

Draw: Bilgisayarınızı kullanarak özgürce çizimler yapmanıza, logolar meydana getirmenize yardımcı olan bir yazılımdır.

Impress: Gelişmiş bir sunum hazırlama aracıdır. OpenOffice Impress’i kullanarak tüm bilgisayarlarda sorunsuz çalıştırabileceğiniz Microsoft Office’de olduğu gibi Powerpoint sunumları hazırlayabilirsiniz.

Math: Bilgisayar ve matematiğin iç içe geçmesine yardımcı olan yegane yazılımdır. OpenOffice Math üzerinden matematik işlemleri gerçekleştirebilir ve formülleri uygulayabilirsiniz.

Writer: OpenOffice’in kelime işlemcisi olan ve en çok kullanılan yazılımıdır. Zemberek isimli Tubitak tarafından hazırlanmış Türkçe denetim eklentisini kullanarak OpenOffice Writer’da istediğiniz dokümanları meydana getirebilirsiniz.

OpenOffice İndir

OpenOffice yazılımını indirmek için dilerseniz doğrudan kendi resmi yayın sitesini ziyaret edebilirsiniz. Open Office’i hemen indirmeye başlamak ve eklentilere göz atmak için ise buraya tıklayabilirsiniz

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir