Open Source Nedir? Open Source CMS ve Open Source Software

Open Source Nedir? Open Source CMS ve Open Source Software

Türkçe ifadesi ile açık kaynak anlamına gelen Open Source, üretilen bir yazılımın ücretsiz ve programlama kodlarının herkesçe görülebilir ya da değiştirilebilir olarak dağıtılmasını öngören bir anlayıştır. Bu sâyede yazılımlar daha fazla kitleye ulaşabilir, daha nitelikli öğeler ile geliştirilebilme olasılığı da artar. Kısacası Open Source lisansına sâhip bir yazılım ücretsiz olarak herkes tarafından kullanılabilir ve kodlarında düzenlemeler yapılabilir.

Open Source CMS

Açık kaynak kodlu olarak birçok platformda yazılım üretilmektedir. Bunlar arasında yaygın olarak kullanılan internet yazılımları da bulunmaktadır. İçerik yönetim sistemi, yâni CMS olarak adlandırılan yazılımlar da birçok internet kullanıcısının güvenli ve kolayca yayın yapmasını sağlamaktadır. WordPress bu CMS’ler arasındaki en popüler uygulamadır. Popülerliğini yitirmiş olan Joomla ve Drupal da açık kaynak kodlu CMS’lerdendir.

Open Source Software

Açık kaynak kodlu yazılımlar, İngilizce deyimi ile Open Source Sofware, bilgi teknoloji uygulamalarının geliştirilmesi açısından dünya çapında bir devrim niteliğini taşımaktadır. Bu tür programlar, özgür yazılım lisanslarından biri ile lisanslanmışlardır. Bu şekliyle de muhtelif toplulukların o yazılımı geliştirmeleri ve daha iyiye doğru götürmeleri mümkün olmuştur. Bu anlayış, yazılım dünyasının tekel bir sektör hâle gelmesini engellemek adına ortaya çıkmış ve günümüze kadar birçok faydalı iş ortaya koymuştur.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir