MODA ANLAYIŞI

MODA ANLAYIŞI

Genellikle insanlar kendilerine en çok yakıştırdıkları parçaları giymeyi tercih ederler. Fakat istatistik olarak belirlenen toplumun beğenisi en çok toplayan renkler, en çok beğenilen parçalar ve en çok beğenilen modellerin ortaya çıkmasıyla yılın, ayın ve mevsimin modası belirlenir. Moda yüzyıllardır hemen her kesimin aşina olduğu giyim anlayışı anlamına gelmektedir.

Geçici değişiklik yada geçici yenilik anlamına gelen moda toplumun giyim gereksinimleri için her sezon yenilerek değişiklik gösterir. Makyaj, giyim kuşam ve aksesuar tercihleri moda anlayışının içerisinde değişiklik gösteren parçalardır. Ayrıca toplumun en çok tükettiği trend parçaların ortaya çıkmasıyla da belirlenmektedir. Aşırı beğeni ve belirli parçaların aşırı tren oluşu ile baş göstermelerine de denilmektedir. Moda anlayışının amacı giyim, dekorasyon, pinsing, makyaj, el işi -örgü ve güzelliktir. 

Moda toplumun en çok beğendiği renk ve parçaların yüksek oranda tüketilmesi ile ortaya çıkmıştır. Dış görünümüne özen gösteren hemen ger insan modayı takip eder ve bu hususta imkanı oldukça dolabını yeniler. Belirlenen giyim anlayışı içerisinde her sezon patlayan renkler vardır. Örneğin bu kış sarı ve turuncu sezon modasının renkleri olarak belirlenmiş ise muhtemelen etrafınızda sarı ve turuncu renkte parçalar kullanan birçok insanla karşılaşacaksınız . Bu da demek oluyor ki toplumumuz modayı takip ediyor. Yeniliğe ve değişikliğe açık olan herkes modayı ister dergilerden isterlerse de internetten takip edebilirler.

Etiketler:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir