Korsan Yazılım Nedir? Korsan Yazılım Kullanma ve Korsan Yazılım Kaldırma

Korsan Yazılım Nedir? Korsan Yazılım Kullanma ve Korsan Yazılım Kaldırma

Lisans hakları korunan bir yazılımın harici yazılımlarla kırılarak veya kod üretilerek kullanılmasına korsan yazılım diyebiliriz. Bilgisayarımız içerisinde kullandığımız yazılımların hemen hemen tamamı farklı lisans koşullarıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Örneğin bazı yazılımlar ücretsiz kullanım ve açık kaynak kodla birlikte yayınlarken bazılarıysa lisans anahtarı karşılığında sunulabilmektedir.

Korsan Yazılım Kullanma

 Lisans karşılığı sunulan bir yazılımı geçerli bir anahtar haricinde farklı bir yöntemle kullandığımız anda korsan yazılım kullanıcısı olmuş oluruz. Korsan yazılımlar, bir aracı yazılım veya crack dosyası yardımıyla kırılır ve lisans anahtarı olmaksızın herkese dağıtılabilir. Bu durumda lisans haklarının bedeli ödenmediği için ve yasa dışı kullanım gerçekleştirildiğinden dolayı kanunlar hükmünde suç işlemiş sayılırsınız.

Korsan yazılımların oluşturulması ve dağıtılmasında rol oynamak bir suç kabul edildiği gibi bilgisayarınız üzerinde korsan bir yazılım kullanmanız da suç niteliğindedir. Özellikle kurumsal kullanıcıların bilgisayarlarında korsan yazılımlara karşı daha büyük bir dikkat sergilemesi gerekiyor. Aksi taktirde yasal olmayan kullanım nedeniyle ciddi boyutlu maddi davalar karşınıza çıkabiliyor.

Korsan Yazılım Kaldırma

Bilgisayarınızda yer alan korsan yazılımı kaldırmak için öncelikle hangi yazılımlarınızın korsan olduğunu öğrenmekle işe başlamak zorundasınız. Bu işe de ilk başta kullandığınız işletim sistemi yani Windows’dan başlayabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızı Windows ile birlikte satın aldıysanız muhtemelen kasanızın üzerinde veya laptop’un alt kısmında yapıştırılmış bir etiket üzerinde lisans anahtarınızı göreceksinizdir. Bu etiketiniz varsa işletim sisteminizin güncelleme menüsüne girerek kullandığınız lisans anahtarıyla buradaki lisans anahtarının uyuşup uyuşmadığını kontrol edin ve gerekiyorsa girilmiş lisans anahtarını kaldırarak kendi lisans anahtarınızı kullanın.

Daha sonra Program Ekle/Kaldır içerisinden bilgisayarınızda yüklü olan yazılımların listesini görüp, bunların ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğunu internet üzerinden basit aramalarla anlayabilirsiniz. Şayet ücretli bir yazılım bilgisayarınızda yer alıyorsa fakat siz herhangi bir lisans anahtarına sahip değilseniz yazılımınız korsan demektir. Ek olarak bir şirkette çalışıyorsanız, sizin biliginiz dışında bu yazılımlar için lisans anahtarı satın alınmış ve bilgisayarınızdaki programlara tanımlanmış olabilir. Böyle durumlarda temsilci masadan (BT) yardım istemeniz daha yerinde olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir