Kirpik İltihabı Oluşumu

Kirpik İltihabı Oluşumu

Kirpik İltihabı Oluşumu

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma görüyorsanız bu önemli sorunlara işaret edebilir. Göz kapağında normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan kirpik dibi iltihabının ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabileceği bilinmektedir.

Özellikle göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin etkilendiğini kirpik iltihaplanması, göz kapağında normalde bulunan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Çeşitli virüsler, alerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabiliyor.

Kirpik iltihaplanması Belirtileri

Her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi yakınmalara neden olabilir. Gözkapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Bu nedenlerin yanında göz kuruluğu da etkilidir.

Ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan kirpik dibi iltihabı ve sıklıkla beraber görülen yağ bezi problemleri tedavi edilmediği takdirde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Bu hastalarda kuru göz sendromu daha sık gelişir ve daha şiddetli seyreder.

Kirpik İltihabından Korunma Yolları

Aralıksız bilgisayar kullanımı, uzun süreli klimaya maruz kalma, kafeinli içecekler, sigara kullanımı, kontakt lens kullanımı gibi konularda dikkatli olmak gerekir. Halk arasında arpacık olarak da bilinen bu hastalıkta hijyen çok önemli. Göz temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalı.

Bol su içmek, omega 3 den zengin balık gibi gıdalarla beslenmek, klima, rüzgâr gibi çevre faktörlerinden kaçınmak faydalı olacaktır. Gözlerimize temas eden ellerimiz de hijyenik olmalıdır. Aksi takdirde ellerimizden bulaşacak bakteriler hastalığa neden olabilir.

Gündelik hayatımızda dikkat edeceğimiz küçük şeyler ile kirpik iltihaplanması önlenebilir. Düzenli göz muayenesine gitmek de etkili olacaktır. Hijyen ve göz sağlığına zararlı eylemlerden kaçınmak kirpik iltihabı oluşmasını engelleyecektir.

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir