Huawei Ascend P7 İncelemesi

Huawei Ascend P7 İncelemesi

Huawei’nin yaz başında duyurusunu gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de satışa sunduğu Ascend P7, Çinli şirketin en son amiral gemisi ürünlerinden bir tanesi. Üst sınıf Android telefon olarak nitelendirebileceğimiz Ascend P7 nispeten uygun fiyatıyla Samsung, HTC, LG, Sony gibi diğer Android telefon üreticilerinin amiral gemisi ürünlerine önemli bir alternatif olma özelliği taşıyor. Dört çekirdekli işlemci, Full HD ekran, önde yer alan 8 megapiksel kamera gibi dikkat çekici özelliklere sahip olan Huawei Ascend P7 ile ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Huawei Ascend P7’nin tasarım açısından selefi Ascend P6’nın çizgisini devam ettirdiğini görüyoruz. 139.8 x 68.8 x 6.5 mm.’lik boyutlarıyla Ascend P7, P6 ile hemen hemen aynı kalınlığa sahip olan, ancak 5 inç ekranı nedeniyle ondan biraz daha uzun ve geniş olan bir cihaz. Ekran büyümüş olsa da, epey dar tutulan çerçeve sayesinde cihaz rahatlıkla tutulup kullanılabiliyor. 124 gr. ağırlık da 5 inç ekranlı bir telefon için bir hayli düşük sayılır. Gerçekten de telefonu elinize aldığınızda onun hafifliğini fazlasıyla hissediyorsunuz.

Ascend P6’nın metalden yapılmış arka paneli P7’de yerini cama bırakıyor. Telefon böylelikle biraz Sony Xperia Z2 veya Apple iPhone 4S’teki havayı veriyor. Telefonun arkasını ışığa tuttuğunuzda yansıma sayesinde noktalı deseni farkedeceksiniz. Hem önde hem de arkada kullanılan Gorilla Glass 3 cam sayesinde telefon çiziklere, çatlamalara ve kırılmalara karşı daha dayanıklı hâle geliyor. Bu sayede telefonu içinde anahtarlık olan bir cepte bile güvenle taşımanız mümkün.

5 inç ekran ön bölümün büyük bir bölümünü kaplıyor. Navigasyon tuşları ekran üstü olacak şekilde ayarlandığı için ekranın altında fiziksel tuşlar için alan ayırmaya gerek kalmamış. Altta yer alan nispeten ince bir şerit üstünde Huawei logosu bulunuyor. Hemen hemen aynı genişliğe sahip olan üst çerçevede ise ahize hoparlörü, LED bildirim ışığı ve 8 megapiksel kamera bulunuyor.

Ascend P7’nin üç kenarı metalle çevrili, alt kenar ise plastikle kaplı ve bu plastik bölüm aslında telefonun bütün parçalarını bir araya toplayan bir iskelet görevini yapıyor. Metal çerçevenin görünümü ve tarzı nedeniyle Ascend P7 biraz olsun iPhone havası kazanıyor. Telefonun sağ kenarında yukarıdan aşağı doğru ses ve güç tuşları, microSD ve microSIM kart yuvaları bulunuyor. Karşı kenarda ise herhangi bir tuş veya yuva yok. Altta microUSB portu ve mikrofon bulunurken üstte de 3.5 mm. kulaklık jakını ve ikinci mikrofonu görüyoruz.

Arkada 13 megapiksel kameranın sol üst köşeye yerleştirildiği, bunun hemen altında da LED flaşın bulunduğu hemen dikkat çekiyor. Huawei logosu da oldukça hoş görünüyor. Kamera-flaş ikilisiyle aynı doğrultuya hoparlör yerleştirilmiş.

1080p ekranlar üst sınıf Android telefonlarında standart hâlini aldı. Hatta artık daha yüksek çözünürlüklü Quad HD ekranları da görmeye başladık. Huawei Ascend P7, sahip olduğu 5 inç 1080p ekran sayesinde en önemli şartlardan bir tanesini karşılıyor. Bu ekran amiral gemisi akıllı telefondan beklenen derecede keskin, parlak ve canlı yazılar ve görüntüler sunuyor. Kullanıcı arayüzündeki ikonları keskin şekilde gösterirken, küçük yazıların bile okunaklı olmasını sağlıyor.

 

Ascend P7’nin ekranı IPS LCD teknolojisine sahip. Bu, yüksek görüş açılarının var olduğu anlamına geliyor. Böylelikle telefonunuzda bir şey izlerken veya fotoğraflara bakarken başkalarının da size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Ekran güneş ışığı altında da rahat bir görüş sağlıyor. Zengin renkleri ve tatmin edici nitelikteki derin siyahları da bu ekranın hem multimedya içerikleri tüketirken hem de oyun oynarken yeterli olmasını mümkün kılıyor.

 

Huawei Ascend P7’nin içinde Çinli şirketin kendi geliştirdiği 1.8 GHz dört çekirdekli HiSilicon Kirin 910T yongaset bulunuyor. Bu yongaset Mali-450MP4 grafik işlemci birimini de barındırıyor. 2 GB RAM, 16 GB dahili hafıza ve 64 GB’ye kadar destekli microSD kart yuvası da diğer özellikler arasında bulunuyor.

Ascend P7’nin performansına baktığımızda genel olarak iyi seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ancak EmotionUI kullanıcı arayüzünde gezinirken ara sıra takılmalar gözlemledik. Ayrıca bazı uygulamalarda da yavaşlık hissediliyor. Oyun tarafındaysa Huawei Ascend P7 fena görünmüyor. Asphalt 8: Airborne gibi üst sınıf bir oyunu Ascend P7’de akıcı ve detaylı grafikler ve yüksek tepkisellik eşliğinde zevkli şekilde oynadık. Cihazda yüklü gelen dahili internet tarayıcısının performansı da iyi. 5 inç 1080p ekran masaüstü web sitelerini bile genel görünümde düzgün ve okunaklı şekilde görüntülüyor, sayfaları işlemeyi hızlıca yapıyor. SunSpider Benchmark testinden elde edilen 1000 ms civarındaki sonuç üst sınıf akıllı telefonlarınkinden biraz geride kalsa da, fena sayılmaz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir