GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA

GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA

Her özellik her bireyde olmamaktadır.  Hem fiziki olarak, hem duygu olarak, hemde farklı yanlar olarak herkes birbirinden farklıdır. Cesaretli olmak aslında girişimcilik ile benzer özellikler taşımaktadır. Genel olarak girişimci insanlar doğuştan bu özelliğe sahiptirler. Cesaretli olarak bilinirler. Ancak cesareti akıl ile birleştiren kişiler gerçek girişimcilerdir. Bu noktada bilinçsizce yapılan hamleler girşimcilik değildir. Girişimci bir insan büyük oranda başarı hedefleyen ve bu hedefe ulaşan insanlardır. Bunun dışında önüne gelen işi atlayan, hiç bir bilgisi olmadan fikir yürütmeye çalışanlar bu sınıfta olamazlar.

Ege Üniversitesi’de bu anlamda öğrencilere girişimcilik ruhunu kazandırmak ve bunu onlara aşılayabilmek için yeni bir program başlatmıştır. Genel olarak ege girişimcilik diye bilinen programı dekan ve rektörler hazırladı. Bu programın hedefinde lisans ve lisans üstü öğrenciler bulunmaktadır. Öğrenciler ister tekil olarak başvurabilir ve programdan yararlanabilir, isterlersede grup olarak katılarak toplu bir şekilde bu eğitimi alabilirler. Eğitim iki bölümden oluşmaktadır. 15 saatlik ilk bölüm ve 120 saatlik ikinci bölüm olmak üzere tasarlanmıştır.

Katılımcılar bu programda eğitim boyunca sözlü ve yazılı sınavlara tabi tutulacaktır. Bu sınavlardan alınan toplam notların % 60’ı baz alınarak eğitim sonunda istenilen sunumunda %40’ı ilave edilerek her iki notun aritmatik ortalaması hesaplanarak öğrencilerin başarı durumları belli olacaktır. Ne kadar işe yarar bilemiyoruz ama bu eğitim temel olarak önemli katkılar sunacağa benziyor.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir