FORKLİFT PERİYODİK KONTROL

FORKLİFT PERİYODİK KONTROL

İş Kanunu’na göre her türlü kaldırma makinelerinin periyodik olarak her 3 ayda bir kontol ve deneylerinin yapılması gerekmektedir Öyle ki; forklift’de bu tür makinelerden biri olup, forklift periyodik kontrolününde mutlaka yapılması gerekiyor. Eğer iş yeriniz varsa çalışanlarınızın ve iş yerinizin güvenliğini sağlamak amacı ile forklift makinenizin test ve kontrollerini yaptırmalısınız. Yapılan kontrolden sonra raporlandırılmalı ve bu raporlar dosyalandırılmalıdır.

Eğer işverenseniz arızaya ve tehlikeli durumlara sebep olabilecek bütün tehlikelerin önlemini almanız gerekiyor. Bunun için de forklift periyodik kontrol işini yaptırarak can güvenliğini sağlayabilirsiniz. Öyle ki; forklift gibi kaldırma araçları çalışmaya başlamadan önce kesinlikle operatör tarafından kontrol edilmelidir. Forklift makinelerinde kasnaklardan, otomatik durduruculara, kancalardan, sapanlara, çelik halatlardan daha birçok detaya kadar her şeyin en iyi şekilde kontrol edilmesi bu anlamda önemlidir.

Eğer hala forklift periyodik kontrollerinizi yaptırmadıysanız alanında uzman Mühendislere kontrollerini yaptırarak güvenliği üst düzeyde tutabilirsiniz. Bu kontrolleri ise, TS 10689, TS EN 1757-2, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 6055, TS ISO 1074 ve FEM 4.004 standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. İşini iyi yapan uzman Mühendislere kontrolleri yaptırarak çalışmaya devam edebilirsiniz. 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir