Çapraz Platform Desteği Nedir?

Çapraz Platform Desteği Nedir?

Çapraz platform desteği, bir yazılımın birden fazla işletim sistemi üzerinde çalışabiliyor olmasıdır. Örneğin Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome web tarayıcısı, Windows, Mac OS X, Linux, Android ve iOS işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir. Çoklu platformların üzerinde çalışabilen ve en az iki farklı işletim sistemi için destek sunan yazılımların tümüne çapraz platform desteğine sahip yazılımlar denir.

Bir yazılımın çapraz platform desteğine sahip olması daha çok kullanıcının o yazılıma erişmesinin önündeki en önemli etkendir. Diyelim ki bir mobil oyun geliştirdiniz fakat bu oyununuzu yalnızca Android kullanıcıları için tasarladınız. O halde milyonlarca iOS ve Microsoft Phone kullanıcısı işletim sistemleri sizin uygulamanızı çalıştıramadığı için yazılımınızı tercih etmeyecek ve farklı arayışlara yönelecektir.

Bir kullanıcı açısındansa yazılımın çapraz platform desteğine sahip olması kalitesine güvenmiş olduğu bir yazılımı daima kullanma şansı anlamına gelir. Filezilla’ya bir kere alışan Linux kullanıcısı Windows’a geçiş yaptığında da yine Filezilla’yı tercih edecek ve kullanım alışkanlığının dışına çıkmayacaktır

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir