BİSİKLET

BİSİKLET

Bisiklet çoğu insanın olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. İnsanlar başka araçlarda yaşadığı sıkıntıları bisikletle yaşamazlar. Kullanımı kolay olup diğer araçlar gibi park etme sıkıntısı da olmadığı için birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bisiklet çocuklardan yaşlılara kadar birçok yaş grubunun rahatlıkla kullanabileceği bir araçtır. Sağlık açısından da birçok yararı olduğundan dolayı çoğu insan tarafından kullanılmaktadır. Yani daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için bisiklet kaçınılmaz bir spordur. Kasların çalışmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre bisiklet kullananlarda yaşlanma belirtilerinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Yani daha sağlıklı daha uzun bir ömür için bisiklet kullanılmalıdır.

Bisiklet kasların hızlı çalışmasını sağladığı için çoğu hastalığın önüne geçtiği de söylenebilir. Bisiklet sürerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşulduğu için sağlık için yapılan masraflarında önüne geçerek zaruri masrafların yapılmasına da engel olmaktadır. Bisiklet kullanan kişilerden birçoğunun zararlı alışkanlıklarından vazgeçtiği bilinmektedir. Bisikletin kullanımına göre birçok çeşidi de mevcuttur. Dağlık alanlarda, çakıllı yollarda bisiklet sürmek oldukça çetin bir iştir. Bu sebepten dolayı böyle yollarda bisiklet sürebilmek amacıyla dizayn edilmiş bisiklet türü dağ bisikleti olarak adlandırılmaktadır.

Engebeli yollarda, sert kayaların bulunduğu yollarda ise; full süspansiyon bisikletler tercih edilen bisiklet türleri arasında yer almaktadır. Genelde uzun yolculuklar için tercih edilen bisiklet türü ise; tur bisikletleridir. Tur bisikletleri hem dayanıklı hem de çok işlevli olarak dizayn edilmiş bir bisiklet türüdür. Bu bisiklet türü uzun yollar için tasarlanmıştır bunların yanında şehir bisikletleri, katlanan bisikletler, koşu bisikletleri gibi bisiklet türlerinin de olduğu söylenebilir.

Etiketler:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir